Ґаздівський підхід до ресурсоефективності

На запрошення керівництва ПМП «Геліка» представники ГО ФОРЗА та Національного лісотехнічного університету України  (НЛТУУ) в квітні ц.р. відвідали це підприємство в рамках проекту RERAM з метою оцінки його ресурсоефективності, виявлення місць непродуктивних втрат енергоресурсів та визначення потенційних напрямків і можливостей для покращення.
 
Коротко про «Геліку»
Меблева фабрика має 20 річний досвід  виготовлення меблів для дошкільних та шкільних навчальних закладів, бібліотек, офісних приміщень, готелів і інших потреб. Виробничі підрозділи підприємства розташовані у м. Вінниця і селищі Стрижавка Вінницької області.
 
Якість і безпека – головні пріоритети
Підприємство, в основному, орієнтується на реалізацію продукції на український ринок, переважно на тендерній основі, і  на експорт (Молдова, Литва, Словаччина, Чехія, Румунія).
Важливо, що меблі підприємства пройшли випробування у лабораторії Українського інституту меблів. Якість продукції підприємства підтверджено Свідоцтвом Міністерства освіти і науки України про визнання відповідності меблів для навчальних закладів вимогам відповідних державних стандартів, Висновком державної санітарно-гігієнічної експертизи, Сертифікатом відповідності УкрСЕПРО та Сертифікатом на систему управління якістю ISO 9001:2009. 
За твердженням керівника підприємства Анатолія Анатолійовича Шаманського: «Якість і безпека продукції - головні пріоритети підприємства». Для виготовлення кожного виду продукції підприємство розробляє та затверджує норму витрат сировини, матеріалів і комплектуючих. На час огляду в каталозі підприємства налічувалось понад 970 калькуляцій.
При виборі сировини і матеріалів підприємство надає перевагу більш безпечним для довкілля та здоров’я людини, більш стійким та безпечним щодо загорання. На підприємстві є особа, відповідальна за придбання кожної партії матеріалів, яка слідкує за термінами дії сертифікатів відповідності та підтриманням бази даних з інформацією щодо діючих сертифікатів.
 
Зменшення відходів вже сьогодні
Для зменшення відходів виробництва та заощадження ресурсів замовлення необхідних матеріалів проводиться за товщиною, діаметром, довжиною і іншими параметрами, максимально наближеними до потрібних, застосовуються передові технології,  верстати-центри з ЧПУ (форматно-розкрійні, свердлильно-і фрезерно-оброблювальні, крайко-облицювальні, роботизовані зварювальні, для нанесення клею і склеювання шпону і т.п.), камери для фарбування і сушильні.
Використання на операції зварювання металевих елементів верстатів-роботів дозволило підвищити продуктивність виробництва і якість продукції, ефективність використання електроенергії, сировини та матеріалів, зменшити відходи виробництва, запобігати виробничому травматизму і професійному захворюванню робітників.
Варто відмітити, що підприємство впровадило систему управління виробництвом яка орієнтована на повторне використання окремих видів відходів виробництва, зокрема використання на підприємстві сучасних теплогенеруючих котлів дало змогу використовувати всі наявні подрібнені кускові відходи ДСП, фанери, шпону і пиломатеріалів, тирсу і порох від розкроювання деревних матеріалів в якості палива для котлів і  забезпечити теплом виробничі і офісні приміщення. До речі, котли працюють в автономному режимі без оператора. Контроль їхньої роботи проводиться дистанційно відповідальним спеціалістом підприємства. Котельні забезпечено резервним джерелом енергії (електрогенератор з батареєю) на випадок аварійного відключення електроенергії.
Металеві кускові відходи і стружку підприємство реалізовує для подальшого перероблення. Всі кускові відходи пінополістирольних плит і гофрокартону також використовуються в якості додаткового закріплення продукції в упаковці для уникнення її можливого пошкодження  під час транспортування і рекламацій від покупців.
Піддони використовуються повторно у якості підставок для біґбеґів, в які збирається тирса, щоб їх не підмочувала вода.
 
Важливість енергоменеджменту
В офісних приміщеннях підприємство провело заміну традиційних світильників на енергоефективні, поступово проводить таку ж заміну у виробничих приміщеннях.
Освітлювальні прилади цехів обладнані переважно автономними вмикачами і робітники мають змогу, за потреби, вмикати чи вимикати світло і таким чином економити енергію.
Підприємство завершує реалізацію заходів з приєднання до міської мережі водопостачання та каналізації, оскільки в попередні роки влітку виникали проблеми з водозабезпеченням із-за пониження рівня підземних вод і, відповідно, зменшення дебету води у власній свердловині.
На підприємстві наявні система енергоменеджменту, контролю та обліку сировини, матеріалів і енергоресурсів, розпорядчі документи, що встановлюють цілі підприємства у сфері заощадження ресурсів та підвищення якості продукції, порядок впровадження заходів з енергозбереження та їх фінансування.
Керівництво підприємства стимулює виготовлення якісної продукції та зменшення відходів виробництва і підтримує прогресивні ідеї, які направлені на покращення ресурсоефективності, завдяки чому протягом усього періоду роботи підприємства досягнуто позитивні зміни в організації виробничих та управлінських процесів. Така позиція керівництва є головним фактором успішного продовження процесу вдосконалення виробництва.
 
Використовується система навчання та стимулювання персоналу з питань енергозбереження та заощадження енергоресурсів. Втім, на переконання експертів проекту, на підприємстві ще існує значний потенціал для вдосконалення виробничих процесів і підвищення його ресурсоефективності. Напрацювання та рекомендації експертів щодо покращення використання сировини та ресурсів передані на розгляд ПМП «Геліка».